3-letnia Ola Saletra walczy o życie. Uratować ją może tylko przeszczep wątroby i jelit. Organy muszą pochodzić od dziecka. Problem jednak w tym, że dziecięcych dawców w Polsce praktycznie nie ma. W najnowszym numerze tygodnika WPROST - historia 3-letniej Oli i obraz polskiej transplantologii na co dzień.
Ponadto w najnowszym numerze tygodnika WPROST - najdłuższy strajk nowoczesnej Europy, czyli jak powstawała Solidarność, niech Ziobro nie kłamie - apel Elżbiety Jakubiak, Marek Migalski - czy ornitolog może być orłem, kasiarze, czyli co robią w Brukseli polscy eurodeputowani, zapach Centralnego, czyli jak duma stolicy stała się jej slumsem oraz życie po telewizji, czyli co dziś robią telewizyjne gwiazdy sprzed lat. W rozmowie z Piotrem Najsztubem - niezatapialny Michał Wiśniewski.
Trzyletnia Ola Saletra na przeszczep wątroby czeka od stycznia. Rodzice nie mogą być dawcami. Ola potrzebuje organów od innego dziecka, najlepiej mniejszego od niej. Dziecięcych dawców jednak praktycznie w Polsce nie ma. W zeszłym roku narządy do przeszczepów pobrano od zaledwie 17 zmarłych dzieci. Brakuje również dorosłych zmarłych dawców: w zeszłym roku nowy organ dostał zaledwie co trzeci z ponad trzech tysięcy oczekujących. W najnowszym numerze tygodnika WPROST - codzienność polskiej transplantologii. Zdjęcia śmiertelnie chorej dziewczynki redakcja publikuje za zgodą jej rodziców.
W 30. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych WPROST przypomina sierpień 1980 r. Rekonstrukcja tego, co się wydarzyło w Stoczni Gdańskiej, a dla młodszych czytelników lekcja historii - 21 Postulatów Sierpniowych, czyli o co walczyli strajkujący w 1980 r. Czy upadek komunizmu w Polsce zaczął się od strajku w Stoczni, czy może już wcześniej - 7 sierpnia, kiedy z pracy zwolniono Annę Walentynowicz? A może 1 lipca 1980, kiedy w zakładowych bufetach podrożały kotlety mięsne? Sierpień 1980 z perspektywy 30 lat - na łamach najnowszego wydania tygodnika WPROST.
Najnowsze WPROST publikuje również rozmowę z Elżbietą Jakubiak. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości komentuje przede wszystkim minioną kampanię prezydencką. I apeluje do Zbigniewa Ziobry, żeby nie kłamał. Bo w jej opinii były minister sprawiedliwości mija się z prawdą, opowiadając zarówno o kampanii prezydenckiej Jarosława Kaczyńskiego, jak i wyolbrzymiając swoją rolę w zwycięstwie Lecha Kaczyńskiego w 2005 r. Jakubiak zdradza też niektóre szczegóły kampanii szefa PiS. Z Elżbietą Jakubiak dla WPROST rozmawia Tomasz Machała.
We WPROST również autor jednego z najczęściej cytowanych listów ostatnich dni - Marek Migalski. Kiedy politolog z Uniwersytetu Śląskiego wystartował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z list Prawa i Sprawiedliwości, sam siebie określił jako ornitologa, który został ptakiem. Publikując list do Jarosława Kaczyńskiego, w którym skrytykował metodę polityczną prezesa PiS, pokazał, że nie tylko nauczył się latać, ale ma ambicje być orłem polskiej polityki. A przynajmniej czynić wokół siebie tyle szumu, co orzeł. Historia skrzydeł Marka Migalskiego - najnowszym numerze tygodnika WPROST.
Nie da się jednak ukryć, że Migalski może rozwijać skrzydła dzięki temu, że jest deputowanym do Parlamentu Europejskiego. Do 2014 r. ma pewne stanowisko i bardzo przyzwoitą pensję europosła. A do tego - szerokie możliwości. W najnowszym numerze tygodnika WPROST - ile zarabiają deputowani w Parlamencie Europejskim, na co wydają, na czym oszczędzają. W Europarlamencie możliwości są dwie - można korzystać z życia, jeździć na Bali i Seszele oraz latać klasą biznes. Można też oszczędzać - spać w hostelach i oszukiwać na benzynie. Jak to się robi w Brukseli i Strasburgu - o tym w tygodniku WPROST.
WPROST pisze w tym tygodniu również o jednym z symboli Warszawy. Dawniej był dumą stolicy, symbolem nowoczesności. Dziś odstrasza smrodem, brudem i „aferą kebabową". Jego fatalną kondycję podkreśla bezpośrednie sąsiedztwo jednego z najnowocześniejszych centrów handlowych. PKP obiecuje jednak, że do Euro 2012 Dworzec Centralny znów będzie pachnieć i lśnić jak dawniej. Czy to się uda? Czy Centralny odzyska dawny blask? Historia upadku Dworca Centralnego w Warszawie - na łamach tygodnika WPROST.
Na łamach WPROST także „Życie po telewizji", czyli co dziś robią telewizyjne gwiazdy sprzed lat. Kiedyś byli co najmniej tak popularni, jak dzisiejsi celebryci. A może nawet bardziej, bo w czasach dwóch programów telewizyjnych oglądali ich wszyscy. Adam Słodowy, Bogusław Kaczyński, Bogusław Wołoszański, Wojciech Pijanowski, Bogumiła Wander, Krystyna Loska - nadal są rozpoznawani przez widzów, cieszą się sympatią i zaufaniem. Rozdają autografy, pozują do zdjęć z fanami. Za TVP i telewizją raczej nie tęsknią. Jak wygląda życie „po telewizji" - w najnowszym WPROST.
We WPROST również nowa rozmowa Piotra Najsztuba. Tym razem Najsztub pyta... Michała Wiśniewskiego. Już kilka razy ogłaszano koniec człowieka z czerwonymi włosami. Ostatnio dwa tygodnie temu. Sam Wiśniewski twierdzi, że realizuje wszystkie swoje marzenia i powoli wychodzi z patologii. Nie zabił się, choć o tym myślał. Stara się wychowywać swoje dzieci. Czy Michał Wiśniewski jest postacią tragiczną i czy lider Ich Troje może zaśpiewać poezję - w rozmowie Piotra Najsztuba w najnowszym WPROST.
We WPROST również sprawa Pata Tillmana. Młody żołnierz zginął w Afganistanie w 2004 r. Pentagon wykreował go na bohatera poległego w walce. W rzeczywistości zastrzelili go koledzy z oddziału. Historia Pata Tillmana to historia o tym, jak Pentagon wykorzystywał media w wojnie afgańskiej i podczas interwencji w Iraku i jak amerykańskie media stały się czynnym uczestnikiem amerykańskich sił interwencyjnych.
Nowy numer WPROST w kioskach od poniedziałku, 30 sierpnia. E-wydanie tygodnika na www.wprost.pl - już w niedzielę w południe. Szczegóły - na www.wprost24.pl.
*****
Tygodnik WPROST to jeden z wiodących ogólnopolskich tygodników społeczno-informacyjnych. Ukazuje się od 1982 r. Według Instytutu Monitorowania Mediów, w 2009 r. tygodnik WPROST był wśród dziesięciu mediów najczęściej cytowanych przez inne media mediów, jako pierwszy z tygodników. Wydawcą tygodnika WPROST jest Agencja Wydawniczo-Reklamowa WPROST. Od końca grudnia 2009 r. jej większościowym udziałowcem jest Platforma Mediowa Point Group SA. Redaktorem naczelnym WPROST jest Tomasz Lis.
Link do strony artykułu: https://www.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/wprost-przeszczepy-naprawde-ratuja-zycie